Radioaktív sugárzás és egészség

A jó építész a házat gyógyítja és így a benne lakókat is.

Homai Rita okl. építészmérnök

A radioaktív sugárzás a fajtájától, mértékétől és az egyéni érzékenységtől függően sejtszintű degeneratív folyamatokat indíthat el. A sztochasztikus késői hatásoknál nincs küszöbdózis, azaz a természetes háttér feletti legkisebb dózisnövekmény is járhat kockázatnövekedéssel.

Mentesítésssel kapcsolatos építészeti szaktanácsadást olyan személy jogosult adni Önnek, aki építészmérnöki képesítéssel és Magyar Építész Kamarai aktív tagsággal rendelkezik.

A méréssel és a lakókörnyezet vagy munkahely biztonságos kialakításával azt szolgáljuk, hogy még a sztochasztikus, vagyis egyéni örökletes érzékenységre kialakuló káros hatásokat is teljes bizonyossággal elkerüljük, vagyis egyáltalán nem vállalunk kockázatot.

Az építőanyagok egyrészt lehetnek sugárforrások, másrészt árnyékoló feladatuk is lehet a sugárvédelemben. Építészmérnökként segítek a korszerű szerkezetek kialakításában is.

Kérdésére szívesen válaszolok:
Radioaktív sugárzás biológiai hatása

A sejtek 80%-a víz, a fennmaradó 20 %- nyi részt komplex biológiai molekulák építik fel. A radioaktív sugárzás hatását tekintve egy ionizációs sugárzás, mely a nem stabil atommagok bomlása során keletkező alfa, béta és gamma sugárzásból áll. Az ionizáló sugárzás következtében a vízmolekulákból töltéssel rendelkező ionok, szabadgyökök keletkeznek, melyek reakcióba lépnek a környező molekulákkal és ezek a kémiai reakciók elváltozásokat hoznak létre a sejtek molekuláinak szerkezetében. A DNS sérülése bekövetkezhet közvetlenül, amikor egy töltéssel rendelkező részecske ütközik vele, vagy indirekt módon, amikor is a DNS a szabadgyökökkel reagál. Amennyiben azok nem képesek regenerálódni, kijavítani saját magukat, dózistól, szervtől és egyéni adottságoktól függően, mutációk, kromoszóma aberrációk, rosszindulatú sejtes elváltozások jöhetnek létre.

Védekezés módjai

A radioaktív sugárzás ellen többféleképp védekezhetünk, ez függhet attól is, hogy melyik típusú sugárzásról van szó. Mindenképp elsődleges a minket érő sugárzás mértékének lehetőség szerinti csökkentése a lakókörnyezetünkben, általános esetben, minél kevesebb idő eltöltése sugárzó anyagok környezetében, a sugárforrástól való térbeli eltávolodás, ill. árnyékolás.

Mentesítésssel kapcsolatos építészeti szaktanácsadást olyan személy jogosult adni Önnek, aki építészmérnöki képesítéssel és Magyar Építész Kamarai aktív tagsággal rendelkezik.
Biológiai módja a védelemnek az antioxidánsok mennyiségének növelése a szervezetben. Ezzel csökkenteni lehet a sejtek sugársérülését. Ilyen pl. a C vitamin, E vitamin, SH csoportot tartalmazó szulfhidril tartalmú vegyületek: aminosavak, peptidek, enzimek, peroxidázok.

A levegőben felgyülemlő Radon és bomlásából származó leányelemei adják környezeti sugárterhelésünk nagy részét, belélegzésük ellen a legjobb védekezés otthonunkban a gyakori szellőztetés.
 A dohányzás jelentősen hozzájárul a radioaktív izotópok tűdő szöveteihez való eljutásához, így a belső sugárterhelés megnövekedéséhez a szervezetben. Ugyanakkor a hermetikusan zárodó nyilászáró szerkezetek segítik a Radon bedúsulását a belső térben.

Általánosságban elmondhatjuk, hogy az élettanilag jó állapotban lévő emberek kevésbé érzékenyek erre a környezeti hatásra, mint akik már valamilyen egészségügyi nehézséggel küzdenek.

Építőanyagok radioaktivitása

Az építőanyagokból származó radioaktív sugárzás a természetes radioaktív sugárzások közé tartozik, hiszen nem mesterségesen előállított izotópokról van szó, viszont az ipari eljárások során a természetes összetevőkből olyan új anyag összetételek alakultak ki, melyek az izotópok bedúsulásávak jártak.
Az építőanyagok természetes radioaktív sugárzása az 238U és 232Th bomlási bomlási soroktól és leányelemeiktől, valamint a K 40 izotóptól ered.
A salakos épületekben mindig magasabb beltéri háttérsugárzást fogunk mérni a salak nélküli épületekhez képest, jellemzően 0.19 és 0.22 mikrosievert per órát, ez az érték még nem jár különösebb kockázattal, amennyiben szervezetünket egyéb tényezők nem terhelik – súlyosan legyengült állapot, leukémia, sorozatos radiológiai vizsgálatok, sugárterápia – viszont ezen értékek felett, amikkel szintén találkozhatunk a salakos épületekben, már érdemes mérlegelni a védelmi megoldási lehetőségeket még akkor is, ha az érték nem éri el, vagy csak határán mozog azon éves dózisnak, amit a természetes környezeti radioaktivitás tényezői határoznak meg.

This image has an empty alt attribute; its file name is ionizecio-hatasa-sejtekre-dns-kromoszoma-radioaktiv-sugarzas-meres-rak-tumor-szabadgyok-.png
Leggyakoribb sugárforrások:
Salakfeltöltések a gerendás födémekben vagy földszinti padló alatt, gázszilikát vagy gázbeton falazatok, salakbeton vagy bauxitbeton födémek, salakblokk falazatok, vert salak falak, vörösiszap tégla falazatok, foszfogipszet tartalmazó építőanyagok, gránitpult, kerámia mázak 
This image has an empty alt attribute; its file name is szurkehalyoges-radioaktiv-sugarzas-osszefuggese.png
A szemlencse az egyik leginkább sugárérzékeny szövet a szervezetben

A szemlencse régóta ismert, hogy erősen érzékeny az ionizáló sugárzásra, a szemlencse az egyik leginkább sugárérzékeny szövet a szervezetben Mind az ionizáló, mind a nem ionizáló sugárzásnak való kitettség szürkehályog kialakulásához vezethet, amelyet klinikai értelemben a lencse fokozatos, látásvesztéshez vezető homályosodásaként definiálnak. Bár a szürkehályog keletkezése összetett, hosszadalmas folyamat, epidemiológiai megfigyelések alapján a hátsó szubkapszuláris szürkehályog (PSC) kialakulását gyakran megfigyelték ionizációs sugárzásnak való kitettséget követően.

Nem érhető el leírás a fényképhez.

“És hogy mi a sugárzás, erről félelmesen szép példázatot hallottam Zsebők Zoltán barátomtól, a röntgen-professzortól. Párisban járva két ízben is felkereste a Sceaux-i temetőben a Curie-házaspár sírját. Már évtizedek óta fekszenek a nedves földben, sejtjeiket régen elbomlasztotta a halál. De a sok évtizedes munka közben a rádiumsugárzás végleg beépült csontjaikba, ma is ott van, és jelzi sírhelyüket. Ha senki nem lenne a temetőben, hogy megmutassa, merre van a sír: egy egyszerű Geiger-Müller-számláló élénkülő lüktetése odavezetné a látogatót. Az ionizáló sugárzás törvényei szerint 1580 esztendőnek kell eltelnie ahhoz, hogy a Curie-házaspár sírjából érkező jelek erőssége felére csökkenjen.” – Illyés Gyula: Naplójegyzetek

Pierre and Marie Curie. The Nobel prize winning scientist, Marie Skłodowska Curie (1867-1934) and her husband, Pierre Curie (1859-1906). Photo taken in 1895.

Nem érhető el leírás a fényképhez.

A tömör kisméretű téglából készült fél méter körüli vagy annál vastagabb teherhordó falazatok által kibocsájtott gamma sugárzás megközelítheti az egészségügyi határértéket. Ezért célszerű az ágyakat a keskenyebb belső válaszfalak mellett elhelyezni, a főfaltól 1-1,5 méteres távolságot tartva. A sugárzás mértéke a távolság négyzetével arányosan csökken és eloszlik a térben.

Nem érhető el leírás a fényképhez.

Egyes építőanyagok, kazánsalak feltöltés, gázbeton téglák, gránit sugározhatnak és ennek egészségügyi következményei lehetnek. Tegye biztonságossá otthonát!
Az esetleges többlet radioaktív sugárzás legtöbbször építészeti eszközökkel kiküszöbölhető.

Lehet, hogy egy kép erről: szöveg

Spiderwort virág, Tradescantia
Létezik egy különleges kis virág, angol nevén Spiderwort, mely élő Geiger-Müller számlálóként működik. Minél erősebb a radioaktív
sugárzás, a liláskék növényke porzóinak szálacskái annál inkább rózsaszínűre változnak. A növényi sejtek elszíneződésének folyamata mikroszkóp alatt jól követhető. Botanikai nevét John Tradescant után kapta, aki miután tengerészként megelégelte a kalózokkal folytatott nyílt vízi harcokat, I. Károly angol király kertésze lett. Egy japán antinukleáris kutató csoport most azt is vizsgálja, hogy ez a kis mezei virág csak jelzi-e a radioaktív sugárzást vagy ténylegesen el is nyeli.
Lehet, hogy egy kép erről: , szöveg, amely így szól: „NATURAL MAN-MADE MAN- MADE ROCKS &SOIL FOOD FOOD& & WATER MEDICAL COSMIC RAYS NUCLEAR POWER AIR CONSUMER PRODUCTS NUCLEAR TESTING”

Nem érhető el leírás a fényképhez.

“Rengeteg kendert ültessenek Fukushima környékére. A kender vibrációja képes a radioaktivitással szennyezett környezet megtisztítására” Dr. Masaru Emoto

Nem érhető el leírás a fényképhez.

Valójában mindannyian bizonyos mértékig radioaktívak vagyunk.
Testünkben jelen lévő, sejtjeinket alkotó természetes eredetű radioaktív elemek közül a legnagyobb számban fordul elő a Rubídium 87-es tömegszámú radioaktív izotópja, nyolcszor kevesebb a 40K (Kálium), ezt követi jóval kisebb mennyiségben a 14 C (Szén) és a 3H (Hidrogén). Azonban hiába van nyolcszor annyi 87Rb atom a testünkben, mint 40K atom, az utóbbi sokkal gyorsabban bomlik, ezért 55-ször nagyobb az aktivitása, s lebomlás közben a szerveinkben elnyelt sugárzó energia mennyisége 35-ször nagyobb. A szervezetünkben lévő radioaktív atomok közül minden órában közel 16 millió bomlik el. Természetes belső sugárterhelésünk végigkíséri életünket, nemcsak a születéstől, hanem már a fogamzástól egészen a halálig.

 

Facebook