Radioaktív sugárzás mérés

Radioaktív sugárzás mérése geiger müller számlálóval

Sugárterhelés mérése a ház /telek pontjain,  mentesítési építészeti szaktanácsadással

Gyors és időben rugalmas kiszállás, hétvégén és munkaidőn kívüli órákban is.

Homai Rita okl. építészmérnök

A mérés során  konkrét megoldási  lehetőségeket  kap, helyzettől függően.  Építészeti szaktanácsadás is kérhető, pár  kérdésre a mérés során külön díjazás nélkül válaszolok.

Egyes építőanyagok,  kazánsalak feltöltéses födémek/aljzatok/padlásszerkezetek,  salakbeton/kohósalak/vályog/gázszilikát falazatok, pernye, gránit, vastagabb kisméretű tégla fal, cserépkályha   sugározhatnak.

Érdemes mérést kérni:

  • Ingatlan vásárlása előtt
  • Ha felújítás során salakot tárnak fel
  • Egészségügyi probléma esetén,  ezen ártalom kizárására,
  • Ha tudomásunkra jut, hogy az ingatlanban az előző lakó súlyos betegségben szenvedett
  • Minden esetben, ha szeretné felmérni a káros környezeti hatásokat

MÉRÉS GEIGER MÜLLER SZÁMLÁLÓVAL AZ INGATLAN KÜLÖNBÖZŐ HELYISÉGEIBEN ÉS SZERKEZETI PONTJAIN – Gyors és szakszerű segítséget kap, ha ellenőriztetné otthonát, ingatlant vásárolna, különösen ha gázszilikátból, salakblokk falazattal készült házat venne, vagy ha felújítás során salakot találtak a szerkezetben és tudni szeretné, szükséges -e eltávolítani.

A mérés tartalmazza a mentesítési építészeti műszaki szaktanácsadást. Építészként részletes és pontos segítséget nyújtok önnek a mentesítés lehetséges építészeti és egyéb megoldásaiban, a felújítás során megbontott szerkezetek korszerű újragondolásában, és egy egészséges és biztonságos otthon kialakításában! Mentesítésssel kapcsolatos építészeti szaktanácsadást olyan személy jogosult adni Önnek, aki építészmérnöki képesítéssel és Magyar Építész Kamarai aktív tagsággal rendelkezik.

Ingatlan vásárlás előtti méréssel felelősségteljes döntést tud hozni, megelőzheti az utólagos nehézségeket és a mentesítés költségeit is beszámíttathatja a vételárba. Segítségére vagyok ha kérdése, kételye van az ingatlannal kapcsolatban. Kérhet építészeti szaktanácsadást is.

A geiger müller számláló az  adott helyen  környezeti gamma-dózisegyenérték teljesítményt mér. (röviden gamma-dózisteljesítmény) Ez azt mutatja, hogy egy óra alatt a külső gamma-sugárzásból eredően mekkora effektív dózis ér minket. Amennyiben ez meghaladja a egészségügyi határértéket szükségessé válhat az adott építőanyag eltávolítása, ill. legtöbbször a védelem építészeti eszközökkel is megvalósítható. Az optimális megoldást a  helyszínen megbeszéljük.

A mérés alapján helyes és felelősségteljes döntés hozható

Mérés ajánlott a következő esetekben:

  • Új ingatlan vásárlása előtt –  a háttérsugárzás egy olyan tényező aminek ismerete nélkül nem hozhatunk felelősségteljes döntést
  • Ha felújítás során salak építőanyag kerül feltárásra
  • Ha tudomásunk van róla, hogy az ingatlanban az előző lakó súlyos betegségben szenvedett
  •  Egészségügyi panaszok, daganatos megbetegedések esetén
Homai Rita okl. építészmérnök

Amit biztosítok Önnek:
✔ Szakszerű mérést végzek geiger müller számlálóval
‏‏‎✔ Gyors és időben rugalmas kiszállás, munkaidőn kívül és hétvégén is felár nélkül
‏‏‎✔ Pontos és részletes tájékoztatás
‏‏‎✔ 10 éves mérési tapasztalat, hivatalos protokoll szerinti mérés
‏‏‎✔ Mérés az ország nagy részén
‏‏‎✔ A mérés eredményéről kérhet nyilatkozatot, jegyzőkönyvet, szakvéleményt
‏‏‎✔ A mérésen túl mentesítési szaktanácsadást is kap
‏‏‎✔ Építészmérnökként a mentesítéshez építészeti és belsőépítészeti megoldásokkal is szolgálok.
Amennyiben szükséges a mentesítés költségeit is beszámítathatja a vételárba. Ebben is segít önnek a szolgáltatásom.
Építészeti jellegű kérdéseit is felteheti. Amennyiben csak 1-2 kérdése van, arra a mérés során szívesen válaszolok külön díjazás nélkül. Ha végigbeszélné az épülettel kapcsolatos kérdéseit kérjen építészeti szaktanácsadást.

Gyakori történet, hogy az eladó téglaházként ad el gázszilikát/kohósalak  falazatú házat, ami által a vevő jogosan becsapva érzi magát, az esetleges  radioaktív terheléstől függetlenül is, mert  ez egy értékcsökkentő tényező. Vásárláskor legyünk körültekintőek, győződjünk meg a falazat anyagáról, a szerződésbe is írhatunk erre vonatkozó kitételt. Az energetikai tanúsítványnak is tartalmaznia kell a falazat anyagát.

Gázbeton falazóelemből épült házat venne?

Előtte három kihagyhatatlan lépést kell tennie, ha szeretne felelősségteljesen dönteni. Először méresse be az épületszerkezet radioaktív sugárzását. Ha ez nem mutat megemelkedett értéket az egészségügy határértékhez képest, akkor a tovább léphet és statikussal is vizsgáltassa meg az épületet. Amennyiben ő rendben találja,  kérje ki építész véleményét is. Miért?

Az  1990 előtt épült házak gázszilikát téglái még erőművi salakot tartalmaznak, a bányászott vasérc, aminek melléktermékét felhasználták  gázbeton gyártásra, esetenként radioaktív sugárzással terhelt lehetett.  Bár szerencsére ennek esélye rendkívül alacsony, mégis biztosat csak mérés után lehet mondani. A  volt Szovjetunióból származó vasgyártás alapanyagok radioaktív sugárzása a származási hely függvényében változott,  Magyarországon Rudabányán bányásztak radioaktív vasércet. Statikusra azért  van szükség, mert a gázbeton falazatok nyomószilárdsága, terhelhetősége  lényegesen kevesebb a téglafalazatokénál és ez tervezés során sokszor nem lett figyelembe véve. Erre utalhatnak a falazaton található nagyobb függőleges repedések. Az  esetleges felújításból adódó többletterhelés  is súlyos épületkárokat okozhat. Ugyanilyen következményekkel jár a vizesedés, a nem megfelelő szigetelés, vagy  helytelen rétegrendek alkalmazása. Az utóbbi hibák elkerülésében építész tud segíteni. Bármilyen tájékozottak is vagyunk, előfordulhat, hogy megvétel előtt nem veszünk észre valamit, amit egy szakember meglátna. A gázbeton igen porózus anyag, nedvességre érzékeny, ez további szilárdságvesztéshez vezethet, így külön gondot kell fordítani a vizes helyiségek szigetelésére, a falazat páratechnikai felépítésére, a légáteresztésre  pl. hungarocell homlokzati hőszigetelésként  tilos, helyette kőzetgyapotot érdemes alkalmazni a hozzá tartozó légáteresztő szilikátos homlokzatvakolattal. Alkalmazhatunk két héjú szigetelést is amiben egy kiszellőztetett légréteg található és kerüljük a műanyag nyílászárót is. Érdemes  arra is figyelni, hogy a földszinti padlóvonal minél magasabban legyen a terepszinthez képest, ez egy plusz védelem az egyébként nehezen cserélhető és általában elöregedett talajnedvesség elleni szigetelés mellett az alulról történő felázás ellen, különösen a mostani megváltozott időjárási körülmények esetében.  A  jövőben még inkább jellemző lesz a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék, az özönvíz szerű esőzések. Hegyvidéki terepen különösen ajánlott az épület körüli szivárgó rendszer építése.  Megfelelő műszaki tervezés és kivitelezés mellett a gázbeton falazattal  is ugyanolyan jó használati értékkel rendelkező házat kaphatunk, mint téglafalazat esetében. Mivel a rendszerváltás előtt a gyártási minőség ellenőrzés még gyerekcipőben járt, ezért a gázbeton falazó elemek minőségükben igen nagy  szórást mutathatnak, ezért is kell körültekintően eljárnunk. A ma gyártás alatt lévő pórusbeton falazóelemeknek már szigorú követelményeknek kell megfelelniük, alapanyagaik a homok, mész, cement, víz valamint pórusképző adalékszer –  vasgyártás és  bányászati termelés során keletkezett melléktermékeket egyáltalán nem tartalmaznak.

Ha felújítás során salak építőanyag kerül feltárásra, mindenképp érdemes beméretni, sokkal könnyebb ilyenkor kisebb költséggel megelőzni, mint utólag orvosolni a problémát.

A méréssel és a lakókörnyezet vagy munkahely biztonságos kialakításával azt szolgáljuk, hogy még a sztochasztikus, vagyis egyéni örökletes érzékenységre kialakuló káros hatásokat is teljes bizonyossággal elkerüljük, vagyis egyáltalán nem vállalunk kockázatot.

Leginkább érintettek:

  • A háború után újjáépített bérházak leválasztott lakásai, ill. az ezekben található KAZÁNSALAK TÉGLA válaszfalak, amit szürkésfekete színéről könnyű felismerni, megfúrva sötétszürke por hullik belőle.
  • Másik nagy csoport a nyolcvanas évek végéig épített épületek, családi házak  KAZÁNSALAK feltöltéses FÖDÉM szerkezetei, ezek legtöbbször gerendás födémszerkezetek. (Kádár kocka házak)
  • A régi bérházak poroszsüveg födémei is sugározhatnak, és  1 méternél szélesebb kisméretű tégla falazatai közelében is sokszor megnövekedik a háttérsugárzás, ezért érdemes az ilyen lakásokban az ágyakat inkább a válaszfalak mellé elhelyezni.
  • Gázszilikát falazatú házak
  • Vályogházak
  • Magyarország lakóépületeinek megközelítőleg 80%-ában található salak tartalmú szerkezet

Magyarországon korábban több helyen – Tatabányán, Ajkán, és Oroszlányban is – bányásztak olyan szenet, amely  jelentős rádiumot tartalmazott.  A kibányászott szenet Magyarország különböző hőerőműveiben eltüzelték. A sugárzó anyagok azonban az égetés után a visszamaradt kazánsalakban koncentrálódtak. A salakot mint olcsó építő és szigetelőanyagot széles körűen felhasználták. Az ilyen lakásokban élő emberek többletsugárzásnak tehetik ki magukat.

A többlet sugárterhelés jelei lehetnek a hajhullás, fejfájás, szédülés, koncentrációs zavarok, remegés, fáradékonyság, hányinger, gyenge immunitás, vérzékenység, pajzsmirigy problémák, krónikus betegségek, alacsony fehérvérsejt szám, emésztési problémák, daganatos megbetegedések.

AZBESZT bizonyítottan a legerősebben rákkeltő építőanyag, szervezet számára lebonthatatlan szálacskái folyamatosan válnak le, még a fedő vakolatrétegen is áthatolnak és a tüdő mélyebb rétegeibe jutva elváltozásokat okoznak. Ha felújítás során ilyet talál, hívja a Magyar Azbesztmentők Szövetségét. Az eltávolítása nagy körültekintést igényel, védőöltözetben általában vízsugárral történik, az anyagot ezután veszélyes hulladékként kezelik, betonba vagy agyagzagyba ágyazzák. Kinézetre is sok fajtája létezik, van ahol a nagy szálak kevésbé láthatóak.
Fajtái és tudnivalók:
http://www.kockazatos.hu/anyag/azbeszt#forras28
Ellenőriztesse épületszerkezeteit! Pl. Újlipótváros  lakásaiban gyakori még az azbeszt szigetelés és  a kohósalak falazat is, az utóbbi megemelkedett radioaktív háttérsugárzást okozhat.
További információ :

Homai Rita okl. építészmérnök

 

Bontáskor látszik legjobban az épületszerkezetben található salak mennyisége, ami többek között az acélgerendás födémek és az előregyártott vasbeton gerendás födémek jellegzetes kitöltő anyaga. A belvárosi bérházak lakásai azért is válhatnak radioaktivitás szempontjából terheltté, mert általában a födém tartalmaz salakot és a vastagabb kisméretű tégla falazatok is képesek megemelni a háttérsugárzást. Ha ezekhez még egy háború utáni újjáépítéskor felhúzott salakbeton tégla falazat radioaktív sugárzása is hozzáadódik, akkor nagy valószínűség szerint az összérték az ilyen lakóterekben már meg fogja haladni az egészségügyi határértéket.

Sokszor elhangzik a kérdés, hogy a szóban forgó ház, már negyven éve épült és lehet-e, hogy az építőanyagok már nem sugároznak. Az építőanyagok természetes radioaktív sugárzása az 238U és 232Th bomlási bomlási soroktól és leányelemeiktől, valamint a K 40 izotóptól ered. 40 év egy Urán vagy akár Rádium izotóp életében is  kevesebb mint egy szemvillanás. Az Urán 238-as izotópjának felezési ideje 4,5 milliárd  év. A Rádium 226 -os izotópjának  esetében 1600 év. A radioaktív bomlás sebessége minden egyes radioaktív elem esetén  egyedi. Felezési idő azt az időtartamot jelenti, amennyi idő alatt bomlik le egy adott radioaktív izotóp teljes mennyiségének a fele.   Hét felezési idő elteltével az anyag a<1%-a az eredeti aktivitásának.A felezési idő független az életkortól, hőmérséklettől, kémiai állapottól stb, csak attól függ, hogy melyik izotópról van szó.

Facebook:

Radioaktív sugárzás mérés, egészség, környezetvédelem

https://www.facebook.com/pages/Radioakt%C3%ADv-sug%C3%A1rz%C3%A1s-m%C3%A9r%C3%A9s-eg%C3%A9szs%C3%A9g-k%C3%B6rnyezetv%C3%A9delem/1412635872281898