Játék egy alaprajzzal

Az építési helyszín egy  gyönyörű természeti környezetben lévő, keskeny, hosszú és lejtős építési telek. Itt a jogszabályok oldalhatáron álló ház tervezését teszik lehetővé, mely az adottságokból kifolyólag szintén csak keskeny hosszúkás alaprajzú lehet. Az alaprajzot az építési vonal, az oldalhatár és a minimális oldalkert vonala teljesen meghatározza. A szomszéd szintén családi tulajdonban lévő telek kocsi beállója belelóg ebbe az építési telekbe, ezért az utca felőli beépíthető terület még keskenyebb.

Az egyik hosszú oldalt az oldalhatárra vonatkozó szabályok miatt nem tudjuk megnyitni, a másikat a közeli szomszéd épület miatt nem érdemes. Így az épületet az utca felőli panorámára és a hátsó kertre kell szervezni.

Ezek az adottságok vonatszerű helyiségsorolásra késztetnek, ami energiahuzatot eredményez. Ilyen rossz megoldást mutat a 4. ábra.

A helyszínre a következő alaprajz készült. Az épületet itt láthatod.

Kattints az alaprajzokra, ha nagyobban szeretnéd látni őket.

3. ábra Organikus energiaáramlás a Földszinti Alaprajzon bemutatva

4. ábra Energiahuzatos megoldás.
Egyéb hibák: lépcső a bejárattal szemben; kamra és Wc egymás mellett; kamra sarka támadja az előteret, sok közlekedő terület stb. (persze még jobban is el lehet rontani :))

Egy jó alaprajz nagyon sok lehetőséget rejt magában. Az építtető házaspár most – 10 év panel után – az egybefüggő tágas terek mellett döntött. Ha szerettek volna szélfogó előszobát, külön konyhát és kemencét, akkor az alaprajz így alakult volna tovább:

Az alaprajz előnyei: organikus elrendezés, négyzetes terek (kivéve mellékhelységek), csak közlekedőként szolgáló terület nincs (kivéve lépcső).
A lépcső előtti, étkező melletti tér nagy szőnyeggel remek központi játszóhely a gyermekek részére, hiszen szeretnek közelünkben lenni míg mi pl. főzőcskézünk, és a lépcső alatti tároló elnyeli a játékokat.
Ha a telekadottságok megengedték volna, az étkezőből is nyithattunk volna ajtót a kert felé, ahol egy intim tornácos kiülőt is ki lehet alakítani. Természetesen így a nappali is más elrendezést kap.

Erre az alaprajzra már szerkeszthetünk mediterrán jellegű házat is. Ha pedig szeretnénk utalni a magyar népi építészet hagyományaira – természetesen a külsőt is ehhez alakítva- fafödém estén az étkező két oszlopát összeköthetjük egy mestergerendával, és egy közbenő oszloppal megjeleníthetjük otthonunkban Boldogasszony fáját is.